Ślub Humanistyczny

Niech Wasz ślub będzie niezapomnianym wydarzeniem! 

InstagramFacebook

O ceremonii słów kilka:

Ślub humanistyczny / Ślub symboliczny jest alternatywą dla tradycyjnego ślubu religijnego, pozwala parze na stworzenie ceremonii, która jest zgodna z ich wizją i przekazuje ważne wartości i emocje. 

Możemy stworzyć wyjątkowo piękną, poruszającą i niezapomnianą ceremonię - szytą na miarę potrzeb Pary Młodej.

Celebrant ślubny to ekspert w tworzeniu spersonalizowanej ceremonii ślubnej, która jest dopasowana do stylu, osobowości i wyjątkowych pragnień pary młodej.

W momencie prowadzenia ślubu mówimy o Mistrzu Ceremonii.


Jesteśmy jedynymi w Polsce członkami Międzynarodowego Stowarzyszenia Mistrzów Ceremonii Ślubnych.

Humanistyczne FAQ:

Co to jest Ślub Humanistyczny? 

Ślub Humanistyczny to trzecia, obok ślubu wyznaniowego oraz cywilnego forma zawarcia związku małżeńskiego. Charakteryzuje się skupieniem uwagi wokół Pary Młodej - na wyznawanej przez nich ideologii czy przekonaniach oraz na różnorodnych formach ich wyrazu. Innymi słowy, Ślub Humanistyczny pozwala na poprowadzeniu ceremonii zaślubin w sposób jaki chce tego Para Młoda. To właśnie od niej zależy jaki charakter ma przybrać ceremonia - poważny, oficjalny, romantyczny czy swobodny. Dodatkowo, oczywiście od Pary Młodej zależy, co ma wydarzyć się podczas ceremonii - czy życzą sobie specjalnego wejścia, konkretnej muzyki, czy ktoś z ich bliskich ma opowiedzieć jakąś historię lub złożyć życzenia i wiele, wiele więcej. De facto do ustalenia może być każdy element ceremonii, łącznie z przysięgami oraz obrączkami.

Czym różni się Ślub Humanistyczny od Ślubu Symbolicznego? 

Krótka odpowiedź - niczym. Jeśli chodzi natomiast o szczegóły, to można tu poprowadzić akademicką dyskusję nad etymologią tych dwóch sformułowań i można dopatrzeć się jednej różnicy. De facto Ślub Humanistyczny wywodzi się ze środowisk stowarzyszeń racjonalistów, a Ślub Symboliczny można traktować jako pojęcie tożsame, lub szersze ze względu na oderwanie od ideologii racjonalistów. Jednak finalnie, biorąc pod uwagę main stream i stosowanie tych terminów nieświadomie zamiennie przez wiele osób, uważamy że  mówiąc o Ślubie Humanistycznym oraz Ślubie Symbolicznym, mówimy aktualnie o tym samym.

Kto może wziąć Ślub Humanistyczny? 

Właściwie każdy! No, może prawie każdy, ale o tym za chwilę. Podstawowa różnica między Ślubem Humanistycznym, a innymi, to właśnie bycie ponad narodowością, wyznaniem, rasą czy orientacją! Ślub Humanistyczny łączy dwójkę kochających się ludzi i tylko to się liczy. 

Istnieją natomiast od powyższego pewne oczywiste wyłączenia. Ślubu Humanistycznego nie udziela się zgodnie z wyłączeniami wynikającymi z Kodeksu rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2012r. poz. 788) do których należą:

Czym różni się Ślub Humanistyczny od cywilnego?

Podstawowa różnica to, w wypadku Polski, brak mocy prawnej takiego ślubu. Aktualnie tylko kilka krajów na świecie ma wpisany Ślub Humanistyczny do swojego porządku prawnego (tj. ma moc prawną), są to m. in. Irlandia, Szkocja czy USA. Nie zmienia to faktu, że Śluby Humanistyczne stają się coraz bardziej popularne na całym świecie, gdyż w odróżnieniu od ślubu cywilnego, pozwalają na wybrzmienie prawdziwych emocji i przeżycie tej chwili w najpiękniejszej dla siebie formie.

Jak uprawomocnić Ślub Humanistyczny?

Odpowiedzi na te pytanie są trzy:

Czy można połączyć Ślub Humanistyczny z cywilnym?

Tak, można. Oczywiście nie jest to aż tak proste, jak pstryknięcie palcami, ale jeśli znajdziemy urzędnika który zgodzi się wziąć udział w ceremonii łączonej (których de facto jest coraz więcej, bo robimy całą pracę za nich 😉) to po opłaceniu 1000 pln na rzecz urzędu za ślub plenerowy, mamy to! Pamiętajcie tylko o obostrzeniach USC w sprawie miejsca do przeprowadzenia ślubu cywilnego w plenerze. Jak czytamy na (https://www.gov.pl/web/gov/wez-slub-cywilny): ślub cywilny można wziąć "poza urzędem, w miejscu, które gwarantuje zachowanie uroczystej formy i bezpieczeństwo uczestników. Kierownik USC może odmówić udzielenia ślubu w wybranym przez was miejscu, jeśli uzna, że nie spełnia ono tych wymagań."

Jak wygląda Ślub Humanistyczny?

Wiele razy pytacie się "Jak wygląda Ślub Humanistyczny?" i przyznajemy, że odpowiedź na to pytanie jest zarazem łatwa i trudna. Z jednej strony można taką uroczystość porównać do polskiego klasycznego ślubu kościelnego - jest uroczyste wejście, jest "kazanie 😃" Mistrza Ceremonii (acz spokojnie o Was i o Waszej historii), są przysięgi (acz znowu, Wasze, napisane przez Was), jest nałożenie obrączek, jest "sakramentalne" "tak" (wiemy, to nie sakrament 😉), jest "Ogłaszam Was...!", są brawa, jest i koniec. 

Podobnie, nie? 

Nie! 

Bo to czego nie widać, nawet na zdjęciach, to forma która może być dowolna. "Flow", czucie, emocje towarzyszące całej ceremonii. To "coś", co każdorazowo budujemy w oparciu o Was. Czasem będzie bardzo romantycznie, będzie dużo pięknych cytatów o miłości, romantyczne ukazanie Waszej historii, innym razem całość może być bardziej "przystępna" - bezpośrednie zwroty, śmieszne anegdotki na Wasz temat. To jest ta nieuchwytna esencja Ślubów Humanistycznych, to właśnie te emocje sprawiają, że w trakcie ceremonii są łzy wzruszenia i uśmiech sympatii, a po zakończeniu wszyscy powtarzają, że to była jedna z piękniejszych Ceremonii w ich życiu!

Kto to ten Celebrant czy Mistrz Ceremonii i czy to to samo?

Celebrant, to słownikowo osoba która prowadzi jakąś celebrację, uroczystość, a Mistrz Ceremonii... Prowadzi Ceremonię 😀. Tak, chociaż akademicko możemy się wykłócać czy Celebrant nie jest bardziej do "obrządków", a Mistrz Ceremonii ma szersze zastosowanie, ale de facto w wypadku Ślubów Humanistycznych to jedna i ta sama osoba. 

No dobrze, wiemy już czym się jeden od drugiego NIE różni, a co to, kto to? Osoba taka jest profesjonalna i kompetentna aby poprowadzić daną Ceremonię. Według nas Celebrant powinien posiadać szeroki zestaw cech takich jak:

Mała reklama, bo to nasza strona w sumie 😀 oczywiście w wypadku naszego zespołu, bylibyśmy niezłymi hipokrytami nie stosując się i nie mając powyższego na względzie. Dodamy więcej - każda Ceremonia daje nam nowe doświadczenia z których nie tylko korzystamy indywidualnie, ale dzielimy się nimi, komentujemy i wspieramy się wzajemnie co daje nam jeszcze wyższą jakość!

InstagramFacebook